Komentowana treść: Nowości dla MorphOS-a
[#1] Re: Nowości dla MorphOS-a
Pushover to jedna z moich ulubionych gier. Jak tylko usiądę na dupie po przeprowadzce, to chyba tylko przed tym. :)
[#2] Re: Nowości dla MorphOS-a
A mnie zastanawia po co wygodne przelaczanie mapy klawiatury na belce ekranu. Nie twierdze, że program nie powinien wogóle powstać, tylko ciekawi mnie czy i przez kogo jest to czćsto wykorzystywane.
Ja ustawiam mape klawiatury raz i zapominam na zawsze.
[#3] Re: Nowości dla MorphOS-a

@XaVeR, post #2

W dawnych czasach pracowałem w pewnym mini-wydawnictwie (jeszcze na MacOS od 8.x do 9.x). Jak robiliśmy rosyjskie foldery reklamowe to zawsze przełączałem klawiaturę na rosyjską żeby jakoś w miarę wygodnie pisać po rosyjsku. W MacOS Classic działało to tak samo jak to co teraz powstało dla MorphOS.

Ja dopiero po przesiadce na MorphOS postanowiłem powiedzieć papa standardowi AmigaPL i przywyknąć do ISO8859-2. Niestety w PageStreamie miałem kupę czcionek Intellifont i Postscript, które miały polskie znaki w AmigaPL. No i żeby poprawnie po polsku pisać w PageStreamie to musiałem przełączać na AmigaPL. Zrobiłem sobie przycisk w Opusie Magellanie (wtedy jeszcze go używałem, bo Ambient dopiero nieudolnie raczkował), który wywoływał odpowiednią komendę (SetMap czy SetKeyboard) z odpowiednią mapą klawiatury. Przydawało się to też przy pisaniu po polsku fontami Intellifont w TVPaint i DrawStudio. Teraz już nic nie robię w TVPaint, DrawStudio i PageStream ale jeżeli jeszcze coś będę robił i będę z tych fontów korzystał (w przypadku starego PageStreama, DrawStudio i TVPainta nie ma wielkiego wyboru) to na pewno z tego przełącznika sobie skorzystam.

Generalnie myślę, że przełączanie klawiatur jest często używane przez ludzi, którzy używają jezyków w których uzyskanie narodowych liter nie jest możliwe razem z alfabetem łacińskim. Jeżeli alfabet ma zbyt dużo znaków narodowych żeby można je było powciskać pod klawisze z Alt, wtedy trzeba przełączać całą klawiaturę. Na szczęście Polska takich znaków ma niewiele i nauczyliśmy się korzystać z klawiszy z Alt-em. :) Ale wszystkie narody posługujące się cyrilicą, chińskimi czy arabskimi zaczkami mają delikatnie mówiąc przechlapane i takie przełączanie klawiatury jest im potrzebne.

Ostatnia edycja: 23.10.09 11:52:11
[#4] Re: Nowości dla MorphOS-a

@XaVeR, post #2

np przez rosjan. oolnie przez ludzi uzywajacych kompletnie roznych czcionek/map klawiatur w zaleznosci np od aplikacji
[#5] Re: Nowości dla MorphOS-a

@XaVeR, post #2

ja niestety zamiast 2 musze uzywac w tej chwili 3 bo w mosie barkuje sensownego edytora keymapy. wiec ten programik chociaz troche pomaga
[#6] Re: Nowości dla MorphOS-a

@Valwit, post #5

No przydałby sie jakiś edytor keymap. Podstawowy keymap PL w MorphOS nie posiada wielu "niepolskich" znaków, a czasami potrzebuję użyć jakiegoś "umlauta" albo inny podobny.

Btw: co ze znakiem "euro"? Z tego co widzę nie ma go.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem